












Preview text:
  lOMoARcPSD|50202050 REVISION  Lecture 1:  Corporate finance?  3 important qs  3 decisions  Forms of business 
1. TYPE 1: Calculate Cash Flow from Asset 
Ex1.1: Bonner Collision has shareholders' equity of $141,800. The firm owes a total of 
$126,000 of which 60 percent is payable within the next year. The firm net fixed assets of 
$161,900. What is the amount of the net working capital? 
Current liabilities = 0.6 * $126,000 = $75,600 
Total assets = Liabilities + SE = $126,000 + $141,800 = $267,800 
Current assets = Total assets – Fixed assets = $267,800 - $161,900 = $105,900 
Net working capital = CA – CL =$105,900 - $75,600 = $30,300 
Ex1.2: Crandall Oil has total sales of $1,349,800 and costs of $903,500. Depreciation is 
$42,700 and the tax rate is 34 percent. The firm does not have any interest expense. What is  the operating cash flow? 
EBIT= Sales Revenue – Costs – Other Exp – Depreciation= 1,349,800 – 903,500 – 0 –  42,700 =403,600 
Taxes = (EBIT – Interest Exp) * Tax rate = (403,600 – 0) *34%=137,224 
OCF= EBIT + depreciation – Taxes = 403,600 + 42,700 – 137,224= 309,076      lOMoARcPSD|50202050
Ex1.3: What is the cash flow from assets for 2011 of M&M Foods   
2. TYPE 2: Time value of money (Finding FV, PV of Annuity and  Perpetuity) 
Ex 2.1: You just won the grand prize in a national writing contest! As your prize, you will 
receive $2,000 a month for ten years (t x12). If you can earn 7 percent (year) r/12 on your 
money, what is this prize worth to you today?    1  1  1−  1−     (1+r)t  )  (  )  (1+0.07/12)10×12   172,252.71 
PV=C×=2000×=¿    r  0.07/12 
Ex 2.2: Alexa plans on saving $3,000 a year and expects to earn an annual rate of 10.25 percent. 
How much will she have in her account at the end of 45 years?  (1+r )t−1    FV=C×(  )=2,333,571.66  r      lOMoARcPSD|50202050
Ex2.3: You are planning to save for retirement over the next 35 years. To do this, you will 
invest $750 per month in a stock account and $300 per month in a bond account. The return of 
the stock account is expected to be 10% per year, and the bond account will pay 6% per year. 
When you retire, you will combine your money into an account with a return of 5%. 
How much can you withdraw each month from your account assuming a 25-year withdrawal  period. 
r (stock)= 0.1/12= 0.0083 r (bond)= 
0.06/12= 0.005 r (combined account) =  0.05/12= 0.0042 
 FV (stock)=C×( (1+r)t−1)=750×( (1+0.0083)420−1)=2,818,247.87    r  0.0083 
FV (bond )=C×( (1+r)t−1 )=300×((1+0.005 )420−1)=427,413.09 r  0.005 
So, the total amount saved at retirement is: 2,818,247.87 + 427,413.09 = 3,245,661 
The money you can withdraw each month:  1  ( (1+r)t  ) 1− PV=C×  r      lOMoARcPSD|50202050 1  1−  (1+0.0042) ( 3,245,661=C× 25×12  )=¿C=19,049.53  0.0042 
Ex2.3: You borrow $165,000 to buy a house. The mortgage rate is 4.5 percent and the loan 
period is 20 years. Payments are made monthly. If you pay the mortgage according to the loan 
agreement, how much total interest will you pay?  1  ( (1+r)t  ) 1− PV=C×  r  1  1−   4.5% 20× 12  (  (1+ ) )  12  165000=C×  =¿C=$1,043.9  4.5%      lOMoARcPSD|50202050 12 
Total interest = $1,043.9*20*12 – 165000= $85,536 
3. TYPE 3: Bond Valuation 
Ex3.1: Grand Adventure Properties offers a 9.5 percent coupon bond with annual payments. 
The yield to maturity is 11.2 percent and the maturity date is 11 years from today. What is the 
market price of this bond if the face value is $1,000?  Face Value = $1000  C= $1000 x 9.5%= 95  YTM= 11.2%  t = 11 years    1  1    1−  1−  (  )  )  Market price = ( ) ) 1+r  ( )  (  (  t  FV t  (1+11.2% 11  1000  )=     C×+  =95×  +    r  (1+r)  11.2%  (1+11.2%)11  $895.43 
4. TYPE 4: Stock Valuation 
Ex4.1: How much are you willing to pay for one share of Jumbo Trout stock if the company 
just paid a $0.70 annual dividend, the dividends increase by 2.5 percent annually, and you 
require a 10 percent rate of return?    D0(1+g)  0.7(1+2.5%)    P0= =  =$9.57    R−g  10%−2.5%      lOMoARcPSD|50202050
Ex4.2: Free Motion Enterprises paid a $2 per share annual dividend last week. Dividends are 
expected to increase by 20 percent in year 1 and 15% in year two. After that dividends are 
expected to increase by 3 percent annually. What is one share of this stock worth to you today 
if your required rate of return is 13 percent? (3 points)  Dt(1+g)  Formula:Pt=  R−g 
D1=D0 (1+g)=2 (1+0.2)=$2.4 
D2=D1 (1+g )=2.4 (1+0.15)=$2.76  P2= 
DR2(−1+gg)=2.760.2(−1+0.030.03)=$16.72    D1  D2  P2  2.4    PV=  1  +  2 +   2=  1 +  + =$17.38    (1+r)  (1+r)  (1+r)  (1+0.13) 
Ex4.3: The current dividend yield on Clayton's Metals common stock is 3.2 percent. The 
company just paid a $1.48 annual dividend and announced plans to pay $1.54 next year. The 
dividend growth rate is expected to remain constant at the current level. What is the required 
rate of return on this stock? (tìm r)  P0 D (10 g) D1 R - g R -g      lOMoARcPSD|50202050 R D (10 g) g D1  g    P0  P0 
Making the stock price is X with the next dividend at $1,54  1.54 
We have: 1,54=0,032×X=¿X=  =$48,13  0.032  The growth rate is:  1.54−1.48 g=  D1−D0= =0,0405=4.05%    D0  1.48  D1 
The required rate of return on this stock is: R= +g=  +0.0405=0.0725=7.25%    P  48.13 
5. TYPE 5: Capital Budgeting Techniques   
Ex 5.1: You are considering the following two mutually exclusive projects. The required rate 
of return is 14.6 percent for project A and 13.8 percent for project B. The management numbers 
of payback and discounted payback periods for both projects are 3 years. Which project should 
you accept based on NPV/ Payback/ Discounted Payback Analysis.      lOMoARcPSD|50202050     NPV:  Project A:  PV  cash¿    ( +  )  ( +   )  ( +  )  =PV  NPV
cash∈¿−PV cashout=$63,157.24−$50,000=$13,157.24 >0¿  Project B:  PV  cash¿    ( +  )  ( +   )  ( +  )  PV  NPV=
cash∈¿−PV cashout=$58,256.98−$50,000=$8,256.98>0¿ 
Based on the Net Present Values of the two projects, Project A should be accepted.  Payback period  Project A 
Year 1: 50,000 – 24,800 = 25,200 
Year 2: 25,200 – 36,200 = -11,000      lOMoARcPSD|50202050 PP=1+ =1,97 years  Project B 
Year 1: 50,000 – 41,000 = 9,000 
Year 2: 9,000 -20,000 = -11,000  PP=1+ =1,45 years 
Based on the PP of the two projects, project B should be accepted. Because we recover our  cost of the project early.  Discounted Payback:  Project A:    FV  24,800    PV1=  t =  1=$21,640.49    (1+r)  (1+14.6%)    FV  36,200    PV2=  t =  2=$27,563.82    (1+r)  (1+14.6%)    FV  21,000    PV3=  t =  3=$13,952.93    (1+r)  (1+14.6%) 
DPP: Year 1: $50,000 – 21,640.49 = $28,359.51 
 Year 2: $28,359.51 – 27,563.82 = $795.69      lOMoARcPSD|50202050
 Year 3: $795.69 – 13,952.93 = -13,157.24  DPP=2+ =2,06 years  Project B:    FV  41,000    PV1=  t =  1=$36,028.12    (1+r)  (1+13.8%)    FV  20,000    PV2=  t =  2=$15,443.49    (1+r)  (1+13.8%)    FV  10,000    PV3=  t =  3=$6,785.36    (1+r)  (1+13.8%) 
DPP: Year 1: $50,000 – 36,028.12 = 13,971.88 
 Year 2: $13,971.88 – 15,443.49 = -1,471.61  DPP=1+ =1,90 years 
Based on the DPP of the two projects, project B should be accepted. Because we recover our  cost of the project early. 
Ex 5.2: Day Interiors is considering a project with the following cash flows. What is the IRR  of this project?      IRR: Internal Rate of Return      lOMoARcPSD|50202050
NPV=0 => PV cash∈¿¿= PV cashout 
1 + 2 + 3 =114,600=¿R=0,0703=7.03% 
(1+R) (1+R ) (1+R) 
6. TYPE 6: Compute expected return, SD of portfolio 
Ex 6.1: What is the expected return and SD on a portfolio which is invested 25 percent in stock 
A, 55 percent in stock B, and the remainder in stock C?   
Boom: RP=0.25×19+0.55×9+0.2×6=10.9% 
Normal: RP=0.25×11+0.55×8+0.2×13=9.75% 
Recession: RP=0.25×(−23)+0.55×5+0.2×25=2%  E(R )
P ¿0.05×10.9+0.45×9.75+0.5×2=5.93%  σ 2
P =0.05× (10.9−5.93)2+0.45× (9.75−5.93)2+0.5× (2−5.93)2=15.52  3.94% 
Ex 6.2: You own a portfolio with the following expected returns given the various states of the 
economy. What is the overall portfolio expected return and SD?   
E(R)¿.27 (17)+.7 (8 )+.03 (−11)=9.86%      lOMoARcPSD|50202050
σ2=.27 (17−9.86)2+.7 (8−9.86)2+.03 (−11−9.86 )2=29.24  5.41%  7. TYPE 7: WACC 
Ex 7.1: Mangrove Fruit Farms has a $250,000 bond issue outstanding that is selling at 92 
percent of face value. The firm also has 1,500 shares of preferred stock and 15,000 shares of 
common stock outstanding. The preferred stock has a market price of $35 a share compared to 
a price of $24 a share for the common stock. What is the weight of the preferred stock as it 
relates to the firm's weighted average cost of capital?  V = D + E + PS 
This is the % financed with debt: WD = D/V 
This is the % financed with equity: WE = E/V 
This is the % financed with Preferred stock: Wps=PS/V 
Debt: $250,000 x 0.92 = $230,000 
Preferred: 1,500 x $35 = $52,500 
Common: 15,000 x $24 = $360,000 
V= Debt + Common + Preferred stock = $642,500 
W(PS)= PS/V = $52,500 ÷ $642,500= 8.17% 
Ex 7.2: Boulder Furniture has bonds outstanding that mature in 15 years, have a 6 percent 
coupon, and pay interest annually. These bonds have a face value of $1,000 and a current 
market price of $1,075. What is the company's after tax cost of debt if its tax rate is 32 percent?      lOMoARcPSD|50202050
After-tax cost of debt = RD(1-TC)  1  PV=C×  (1r+r)t 
 )+(1FV+r)t 1−  PV= C  N= 15 years  PV= -1,075  Face value = 1000  C= 0.06*1000=60  1  1−    )   (1+r)15  1000    1,075=60×r 
+(1+r)15 =¿RD=0,0526=5,26% 
After-tax cost of debt = RD(1-TC) = 0,0526(1-0,32) = 0,0358 =3,58% 
Payback, discounted payback, NPV, PI, IRR 
Chap 13 / E(RA)/ E(R)/ risk: standard deviation (%) / variance: (k co don vi)  CAPM