



















Preview text:
  lOMoAR cPSD| 23136115
CHAP 5 - DERIVATIVE STRATEGY  A. BASIC STRATEGY  I.  Asset strategy    - Long position  • 
Contract: 100 shares, $100/per share  • 
Profit/ loss diagram: a “per share” basic 
 Maximum loss: $100 at stock price ST = 0 
 Break even point (BEP) = ST = 100 (point no loss and no profit) -   Risk profile:  • 
Substantial risk (when stock price can ↓ 0)  • 
Unlimited profit potential (when stock price can ↑ definitely)  II.  Option strategy    Call option  Put option 
Long position ST < X ⇒ do not exercise (No) 
ST < X ⇒ exercise (Yes)  → Profit = 0 – C0 = - C0  → Profit = X – ST – P0 
ST > X ⇒ exercise (Yes) 
ST > X ⇒ do not exercise (No)  → Profit = ST – X – C0 
→ Profit = 0 – P0 = – P0 
Short position ST < X ⇒ do not exercise (No) 
ST < X ⇒ exercise (Yes) 
(lưu ý short phải → Profit = 0 + C0 = C0  → Profit = (X – ST) + P0  đổi dấu công  thức thành ct 
ST > X ⇒ exercise (Yes) 
ST > X ⇒ do not exercise (No) 
như bên) → Profit = – (ST – X) + C0  → Profit = 0 + P0 = P0  1. Long call 
Ex 1: Buy a 100 call option at 5. Calculate profit at stock price be $105 and $95?  → X = 100, C0 = 5 
→ ST = 105 > X = 100 ⇒ exercise → Profit = 105 – 100 − 5 = 0 
→ ST = 95 < X = 100 ⇒ do not exercise → Profit = 0 – 5 = −5 
Ex 2: Buy a 70 call option at 3. Calculate profit at stock price be $79  → X = 70, C0 = 3 
→ ST =79 > X = 70 ⇒ exercise → Profit = 79 – 70 − 3 = 6 Risk 
profile: limited risk + unlimited profit potential  2. Long put 
Ex 1: Buy a 100 put option at 4. Calculate profit at stock price be $95?  → X = 100, C0 = 4 
→ ST = 95 < X = 100 ⇒ exercise → Profit = 100 – 95 – 4 =1 
Ex 2: Buy a 90 put option at 4.25. Calculate profit at stock price be $81?      lOMoAR cPSD| 23136115 → X = 90, C0 = 4.25 
→ ST = 81 < X = 90 ⇒ exercise → Profit = 90 – 81 − 4.25 = 4.75 Risk  profile:  • 
Limited risk → Maximum risk = Premium/Fee  • 
Substantial profit potential → Stock can only ↓ 0  3. Short call  
Ex: Short position a 100 call at 5. Calculate profit at stock price be $105  → X=100, C0 = 5 
→ ST = 105 > X = 100 ⇒ exercise → Profit = − (105 − 100) + 5 = 0 Risk  profile:  • 
Unlimited risk → Stock price can ↑ definitely  • 
Limited profit potential → Maximum potential profit = Premium/ Fee received  4. Short put 
Ex: Short position a 100 put option at 4. Calculate profit at stock price be $95  → X = 100, P0 = 4 
→ ST = 95 < X = 100 ⇒ exercise → Profit = − (100 − 95) + 4 = −1 Risk  profile:  • 
Substantial risk → Stock price ↓ < BEP  • 
Limited profit potential → Maximum profit earned (ST > X) + Profit potential limited to  premium received    III.  G 
1. Synthetic long asset:  Long call  Same X and T  Short put  Long asset  Ex: ST = 80, X = 50 
Strategy 1: Long call: ST = 80 > X = 50 Exercise Profit = 80 – 50 = 30 
Strategy 2: Long asset: -50 + 80 = 30 
2. Synthetic short asset  Long put  Same X and T  Short call  Short asset  Ex: ST = 80, X = 50      lOMoAR cPSD| 23136115
Strategy 1: Short call: ST = 80 > X = 50 Exercise Profit = -(80 – 50) = -30 
Strategy 2: Short asset: 50 – 80 = -30  3. Synthetic call  Long asset  Same X and T  Short put  Long call  Ex: ST = 20, X = 50 
Strategy 1: Long call: ST = 20 < X = 50 Do not exercise Profit = 0 
Strategy 2: Long asset: -50 + 20 = -30 
 Long put: ST = 20 < X = 50 Exercise Profit = 50 – 20 = 30  4. Synthetic put  Short asset  Same X and T  Long call  Long put  Ex: ST = 80, X = 50 
Strategy 1: Long call: ST = 80 < X = 50 Exercise Profit = 80 – 50 
Strategy 2: Short asset: -50 + 20 = -30 
 Long put: ST = 80 > X = 50 Do not exercise Profit = 0    IV. 
Covered calls & Protective puts  1. Covered calls     ST < X  ST > X  Long stock  - S0 + ST  - S0 + ST  Short call  No: 0 + C0 = C0  Yes: -(ST – X) + C0  Total  -S0 + ST + C0  X – S0 + C0 
Maximum gain = (X – S0) + C0  Maximum loss = S0 – C0  BEP = S0 – C0 
Expiration value = ST – Max [(ST – X); 0] 
Profit at expiration = ST – Max [(ST – X); 0]      lOMoAR cPSD| 23136115  
Ex: An investor buy an underlying asset at price $15.84 and short call option at $1.44 at the 
same time. Strike price of call option is $17. Calculate maximum profit, maximum loss, 
and break even point. Then draw the paragraph? → S0 = 15.84; X = 17; C0 = 1.44 
→ Maximum gain = (17 – 15.84) + 1.44 = 2.6 
→ Maximum loss = 15.84 – 1.44 = 14.4  → BEP = 14.4    2. Protective puts    - 
The stock-owning inestors don’t want to sell share (↑ value) 
 want protect unrealized profit    ST < X  ST > X  Long stock  - S0 + ST  - S0 + ST  Long put  (X – ST) – P0  - P0  X – S S Total  0 – P0  T – S0 – P0  (Max loss)  (Max gain)     
Maximum profit = ST – S0 – P0 (Unlimited profit potential)  • 
Maximum loss = S0 – X + P0 (Limited loss)  •  BEP = S0 + P0  •  Expiration value = Max(ST; X)  • 
Profit at expiration = Max(ST; X) – S0 −P0      lOMoAR cPSD| 23136115  
Ex: An investor buy an underlying asset at price $15.84 and long put option at $1.46 at the 
same time. Strike price of put option is $15. Calculate maximum profit, maximum loss, and 
break even point. Then draw the paragraph?   
→ S = 15.84, X = 15, P = 1.46₀ ₀  → Maximum gain = Unlimited 
→ Maximum loss = 15.84 - 15 + 1.46 = 2.3 
→ BEP = 15.84 + 1.46 = 17.30    3. Collars  Long asset    Long a put (X < S )ₚ  ₀ 
Short a call (X𝚌 > S )₀ 
Profit/loss = (S - X )+ or (Xₜ  ₚ  𝚌 - S )+ₜ 
Ex: An investor buy an underlying asset at price $12 and long put option at $1.46, short call option at 
price $1.44 at the same time. Strike price of put and call option are $15 and $17. Calculate profit and  loss? 
→ S = $12, P = 1.46, C = $1.44, X = $15, X₀ ₀  ₀  ₚ  
𝚌 = $17, ST = 16 → (16 - 15)+ or (17 - 16)+  B. OPTION STRATEGY  I.  OPTION SPREAD 
Spread: purchase 1 option + sale 1 option 
1. Bull call spread (Debit spread): Reduce risk for long call      lOMoAR cPSD| 23136115
Buy ↓ X call option (C > C )₁ ₁  
₂ Sell ↑ X call option (X <  X )₂  ₁  ₂  (Net debit) 
Maximum profit = (X - X ) - (C - C )₂₁ ₁  ₂  Maximum loss = C - C₁ ₂  BEP = X + (C - C )₁₁ ₂ 
Ex: An investor uses bull call spread strategy to earn profit through buying a $60 call option at 
$2.5 and selling a $65 call option at $0.5. Calculate profit or loss when stock price at $63 and  $66.  Buy $60 call option at $2.5  Sell $65 call option at $0.5  => Solution:  Case 1: S = $63ₜ    t = 0  T  Total  Long a $60 call option  -2.5 
ST > X (63 > 60) -> Exercise -> Profit = 63 - 60 = 3  Short a $65 call option 
+0.5 ST < X (63 < 65) -> No exercise -> Profit = 0  3    -2  (Net debit) 
=> Sum = $1 per share * 100 shares = $100  Case 2: ST = $66    t = 0  T  Total  Long a $60 call option  -2.5 
ST > X (66 > 60) -> Exercise -> Profit = 66 - 60 = 6  Short a $65 call option 
+0.5 ST < X (66 > 65) -> Exercise -> Profit = -(66 – 65) = -1  5    -2  (Net debit) 
=> Sum = $3 per share * 100 shares = $300 
Maximum profit = (65 – 60) – (2.5 – 0.5) = 5 – 2 = 3 => 3*100 = $300 
Maximum loss = 2.5 – 0.5 = 2 => 2*100 = 200 
BEP = 60 + (2.5 – 0.5) = 60 + 2 = 62   
2. Bear call spread (Credit spread)      lOMoAR cPSD| 23136115
Buy ↑ X call option (C < C )₁ ₁  
₂ Sell ↓ X call option (X >  X )₂  ₁  ₂  (Net credit)  Maximum profit = C - C₂ ₁ 
Maximum loss = (X - X ) - (C - C )₁ ₂ ₂  ₁  BEP = X + (C - C )₂₂ ₁ 
Ex: An investor uses bear call spread strategy to earn profit through buying a $65 call option at 
$0.5 and selling a $60 call option at $2.5. Calculate profit or loss when stock price at $62.5,  $58.5 and $68.5.  Buy 65 call option $0.5  Sell 60 call option $2.5  Case 1: S = $ₜ 62.5    t = 0  T  Total  Long a $65 call option  -0.5 
ST < X (62.5 < 65) -> No exercise -> Profit = 0  Short a $60 call option  +2.5 
ST > X (62.5 > 60) -> Exercise -> Profit = -(62.5 - 60) = -2.5  -2.5    2  (Net credit)  
 Sum = -$0.5 per share * 100 shares = -$50  Case 2: ST = $58.5    t = 0  T  Total  Long a $65 call option  -0.5 
ST < X (58.5 < 65) -> No exercise -> Profit = 0  Short a $60 call option  +2.5 
ST < X (58.5 > 60) -> No exercise -> Profit = 0  0    2  (Net credit)  
 Sum = $2 per share * 100 shares = $200  Case 3: ST = $68.5    t = 0  T  Total  Long a $65 call option  -0.5 
ST > X (68.5 > 65) -> Exercise -> Profit = 3  Short a $60 call option  +2.5 
ST > X (68.5 > 60) -> Exercise -> Profit = -8.5  -5    2  (Net credit)  
 Sum = -$3 per share * 100 shares = -$300 
Maximum profit = 2.5 - 0.5 = 2 => 2 * 100 = $200 
Maximum loss = (65 - 60) - (2.5 - 0.5) = 3 => 3 * 100 = $300 
BEP = 60 + (2.5 - 0.5) = 60 + 2 = 62      lOMoAR cPSD| 23136115  
3. Bull put spread (credit spread) 
Buy ↓ X1 put option (P1 < P2) 
Sell ↑ X2 put option (X1 < X2)  (Net credit)  Maximum profit = P2 - P1 
Maximum loss = (X2 - X1) - (P2 - P1)  BEP = X2 - (P2 - P1) 
Ex: An investor uses bull put spread strategy to earn profit through buying a $60 put option at 
0.5 and selling a $65 put option at 2.75. Calculate profit or loss when stock price at $55.5.  Buy 60 put option $0.5  Sell 65 put option $2.75    t = 0  T  Total  Long a $60 call option  -0.5 
ST < X (55.5 < 60) -> Exercise -> Profit = 4.5  Short a $65 call option 
+2.75 ST < X (55.5 < 65) -> Exercise -> Profit = -9.5  -5    2.25  (Net credit)  
=> Sum = -2.75 => Total = -$275 
Maximum profit = 2.75 - 0.5 = 2.25 => 2.25 * 100 = $225 
Maximum loss = (65 - 60) - (2.75 - 0.5) = 2.75 => 2.75 * 100 = $275  BEP = 65 - 2.25 = 62.75   
4. Bear put spread (Debit spread) 
Buy ↑ X1 put option (P1 > P2)      lOMoAR cPSD| 23136115
Sell ↓ X2 put option (X1 > X2)  (Net debit) 
Maximum profit = (X1 - X2) - (P1 - P2)  Maximum loss = (P1 - P2)  BEP = X1 - (P1 - P2) 
Ex: An investor uses bear put spread strategy to earn profit through buying a $65 put option at 
$2.75 and selling a $60 put option at $0.5. Calculate profit or loss when stock price at $67.    t = 0  T  Total  Long a $65 call option 
-2.75 ST > X (67 > 65) -> No exercise -> Profit = 0  Short a $60 call option  +0.5 
ST > X (67 > 60) -> No exercise -> Profit = 0  0    -2.25 (Net credit)    Sum = -2.25 
Maximum profit = (65 - 60) - 2.25 = 2.75 ⇒ $275 
Maximum loss = 2.75 - 0.5 = 2.25 ⇒ 2.25 * 100 = $225  BEP = 65 - 2.25 = 62.75    II.  STRADDLES  1. Short straddles  Sell call option (X1 = X2)  Sell put option  (Credit spread)  Maximum profit = c + p 
Maximum loss = loss on upside, unlimited loss 
Maximum loss = loss on downside, substantial loss  BEP (Upside) = X + (c + p)  BEP (Downside) = X - (c + p)    t = 0  Total  Short a $60 call option at $3  3 
Short a $60 put option at $2.75  2.75  5.75*100 = $575    5.75 
BEP (Upside) = 60 + (3 + 2.75) = 65.75 
BEP (Downside) = 60 – (3 + 2.75) = 54.25      lOMoAR cPSD| 23136115   2. Long straddles  Buy call option (X1 = X2)  Buy put option  (debit spread)  Maximum profit:  - Upside: unlimited 
- Downside: substantial profit  Maximum loss = p + c  BEP (upside) = X + (p + c)  BEP (downside) = X - (p + c)    t = 0  Total  Buy a $65 call option at $4.3  -4.3  Buy a $65 put option at $3.95  -3.95  -8.25 * 100 = -$825    -8.25 
Maximum loss = 4.3 + 3.95 = 8.25 => 8.25 * 100 = -$825 
BEP (upside) = X + (p + c) = 65 + 8.25 = 73.25 
BEP (downside) = X - (p + c) = 65 - 8.25 = 56.75    III.  STRANGLE  1. Short strangle 
Sell call option ↑ X1 (X1 > X2)  Sell put option ↓ X2  (Credit)      lOMoAR cPSD| 23136115 Maximum gain = c + p  Maximum loss:  • 
Downside BEP = Substantial loss  •  Upside BEP = Unlimited  Downside BEP = X2 - (c + p)  Upside BEP = X1 + (c + p) 
Ex: An investor uses short strangle strategy to earn profit through selling a $45 call option at  
$3.75 and selling a $40 put option at $0.75. Calculate profit or loss,    t = 0  Total 
Sell a $45 call option at $3.75  3.75 
Sell a $40 put option at $0.75  0.75  4.5 * 100 = $450    4.5 (credit) 
Maximum gain = 4.5 ⇒ Total = 4.5 * 100 = $450 
Downside BEP = 40 - 4.5 = 35.5  Upside BEP = 45 + 4.5 = 49    2. Long strangle 
Buy call option ↑ X1 (X1 > X2)  Buy put option ↓ X2  (Debit)  Max gain:  - Downside = Substantial gain  - Upside = Unlimited gain  Max loss = c + p  Downside BEP = X2 - (c + p)  Upside BEP = X1 + (c + p)    t = 0  Total  Buy a $75 call option at $4.5  -4.5  Buy a $70 put option at $3.25  -3.25  -7.75 * 100 = -$775    -7.75 (debit) 
Max loss: 7.75 ⇒ Total = $775 
Downside BEP = 70 - 7.75 = 62.25 
Upside BEP = 75 + 7.75 = 82.75      lOMoAR cPSD| 23136115     IV.  Butterfly 
1. Long call butterfly spread  Buy ⤓ call  Sell 2 middle calls  Buy ⤒ call (Neutral)  Max gain = Strike # – debit  Max loss = Debit 
Downside BEP = Strike ⤓ + Debit 
Upside BEP = Strike ⤒ – Debit    t = 0  Total  Buy 1 55 call at $6  -6  Sell 2 60 calls at $2.75  2.75*2  -1.5 * 100 = -$150  Buy 1 65 call at $1  -1    -1.5 
Max gain = 5 – 1.5 = 3.5 ⇒ Total = $350 
Max loss = 1.5 ⇒ Total = $150 
Downside BEP = 55 + 1.5 = 56.5 
Upside BEP = 65 – 1.5 = 63.5   
2. Long put butterfly spread  Buy ⤓ put  Sell 2 middle puts      lOMoAR cPSD| 23136115 Buy ⤒ put  (Neutral)  Max gain = Strike # – Debit  Max loss = Debit 
Downside BEP = Strike ↓ + Debit 
Upside BEP = Strike ↑ – Debit    t = 0  Total  Buy 1 70 put at $4.5  -4.5    Sell 2 75 puts at $2.5  2.5 * 2    Buy 1 80 put at $0.75  -0.75  -0.25 * 100 = -$25    -0.25 (debit) 
Max gain = 5 – 0.25 = 4.75 ⇒ Total = $475 
Max loss = 0.25 ⇒ Total = $25 
Downside BEP = 70 + 0.25 = 70.25 
Upside BEP = 80 – 0.25 = 79.75    V.  CONDOR  1. Long Call Condor  Buy ↓ call  Sell ↑ call  Sell ↑ call  Buy ↑ call  (neutral) 
Max gain = Strike middle # – Debit  Max loss = Debit 
Downside BEP = Strike ↓ + Debit 
Upside BEP = Strike ↑ – Debit    t = 0  Total      lOMoAR cPSD| 23136115 Buy 1 80 call at $7.9  -7.9  -2.2 * 100 = -$220  Sell 1 85 call at $4.35  4.35  Sell 1 90 call at $1.85  1.85  Buy 1 95 call at $0.5  -0.5    -2.2 
Max gain = 5 - 2.2 = 2.8 => Total = $280 
Max loss = 2.2 => Total = $220 
Downside BEP = 80 + 2.2 = 82.2  Upside BEP = 95 - 2.2 = 92.8    2. Long put condor  Buy ↓ put  Sell ↑ put  Sell ↑ put  Buy ↑ put  (Neutral) 
Max gain = Strike middle # – debit  Max loss = Debit 
Downside BEP = Strike ↓ + Debit 
Upside BEP = Strike ↑ – Debit    t = 0  Total  Buy 1 120 put at $0.35  -0.35  -2.3 * 100 = -$230  Sell 1 123 put at $1.75  1.75  Sell 1 126 put at $4.3  4.3  Buy 1 129 put at $8  -8      -2.3   
Max gain = 3 – 2.3 = 0.7 → Total = $70 
Max loss = 2.3 ⇒ Total = $230 
Downside BEP = 120 + 2.3 = 122.3      lOMoAR cPSD| 23136115
Upside BEP = 129 – 2.3 = 126.7    3. Iron condor  Buy ↓ put  Sell ↑ put  Sell ↑ call  Buy ↑ call  (Neutral)  Max gain = Credit  Max loss = Strike # - Credit 
Downside BEP = Sell put strike - Credit 
Upside BEP = Sell call strike + Credit    t = 0  Total  Buy 1 145 put at $0.45  -0.45  Sell 1 150 put at $1.5  1.5  2.35 * 100 = $235  Sell 1 155 call at $1.8  1.8  Buy 1 160 call at $0.5  -0.5    2.35   
Max gain = 2.35 ⇒ Total = $235 
Max loss = 5 – 2.35 = 2.65 ⇒ Total = $265 
Downside BEP = 150 – 2.35 = 147.65 
Upside BEP = 155 + 2.35 = 157.35        lOMoAR cPSD| 23136115 EXAMPLE EXAM 
QUESTION 1: An investor buys 4 ABC June 60 put for $0.5, sells 4 ABC June 65 put for $2, sells 
4 ABC June 70 put for $5, and at the same time buys 4 ABC June 75 put for $9. Suppose that the 
investor holds options until the expiration. 
a. Calculate the profit/loss of the strategy if the stock price at expiration is $78 per share? 
b. Calculate the profit/loss of the strategy if the stock price at expiration is $67 per share? 
c. Calculate the profit/loss of the strategy if the stock price at expiration is $55 per share? 
d. Determine the breakeven price, maximum loss, and maximum profit at expiration. Show all your  calculations. 
e. Draw the payoff graph for the above strategy at expiration. 
QUESTION 2: Analyze the Vietnamese derivatives market during the Covid-19 period and then 
provide possible trading strategies. 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________      lOMoAR cPSD| 23136115
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _      lOMoAR cPSD| 23136115
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _      lOMoAR cPSD| 23136115
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _      lOMoAR cPSD| 23136115
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _ 
________________________________________________________________________________ _